Je bitcoin anonymný?

Keď si otvoríte blockchain explorer uvidíte tam plno verejných adries, avšak tie vám nič spojené s identitou nepovedia. Povedia vám len to, koľko tá ktorá adresa obsahuje bitcoinov a aké transakcie na nej v minulosti prebehli a samozrejme od koho ku komu.

virtuální peníze.jpg

Napriek tomu, už existujú vládne inštitúcie
Nástroje, ktoré vám dokážu dohľadať aj identitu, ktorá stojí za konkrétnou adresou. Umožňujú im to bežné burzy, ktoré v rámci regulácie know your customer (KYC) vyžadujú od obchodníkov dokladovanie ich identity. Avšak proti tomuto existujú nástroje, tzv. zmiešavače transakcií, ktoré by mali zabezpečiť nevystopovateľnosť bitcoinových transakcií.
Je bitcoin hacknuteľný?
Jeden z veľmi populárnych mýtov v súčasnosti, pričom dôvodom je narastajúci počet hackov, ktoré sú spájané s kryptomenami. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako problém kryptomien, avšak je to problém tretích strán, cez ktoré sa zatiaľ kryptomeny sprostredkúvajú. Vo väčšine prípadov je to problém centralizovaných búrz, ktoré sú bodmi zlyhania v kryptosvete.
Na strane druhej samotný Bitcoin je open-source projekt. To znamená, že každý sa môže pozrieť na jeho kód na Githube. V preklade, každý môže nájsť nejakú dieru v systéme a zneužiť ju vo svoj prospech. Napriek tomu sa to doteraz ešte nestalo a nikto výraznejšiu chybu, vďaka ktorej by mal Bitcoin problémy, nenašiel. Aj keď v minulosti našli vývojári nejaké chyby v kóde, avšak tie sa podarilo vyriešiť. Dôležité je poznamenať, že keby sa našla chyba v kryptografii a samotných protokoloch (SHA 256 a Eliptické krivky), tak by to bol problém aj pre všetky ostatné systémy, čiže pre celý internet.

dolary.jpg

Ťažba je ekologická katastrofa
Na jednej strane je pravdou, že Bitcoin v súčasnosti ročne spotrebuje už viac elektrickej energie ako celé Rakúsko alebo Česká republika, pričom o ostatných kryptomenách, ktoré majú rovnako implementovaný protokol proof of work, teda dôkaz prácou. Na strane druhej elektrická energia využívaná na ťažbu kryptomien je väčšinou prebytočná energia elektrární v rôznych častiach sveta alebo elektrina vo zvýhodnených oblastiach, kde dokážu ťažiari minimalizovať náklady. Dôvodom je to, že ťažiť ďalšie a ďalšie bitcoiny je čoraz ťažšie s narastajúcou náročnosťou ťažby, a to napriek zlepšujúcim sa špeciálnym zariadeniam na ťažbu kryptomien. Ťažiari sa tak snažia ťažiť v oblastiach, ktoré sú pre nich najvýhodnejšie.

About the author