Mastercard a Visa sa dohodli na znížení poplatkov za zahraničné karty

Spoločnosti poskytujúce kreditné karty budú teraz účtovať maloobchodníkom približne o 40% menej platieb kreditnými a debetnými kartami mimo EÚ.
 
Európska komisia uviedla, že dohoda by viedla k „nižším cenám pre európskych maloobchodníkov, aby mohli podnikať“.

visa
 
Komisia nakoniec povedala, že by to malo viesť k nižším cenám pre turistov do Európskej únie.
 
Európska komisia, ktorá vedie desaťročia tvrdý zákrok proti platbám a poplatkom za kreditné karty, sa domnieva, že takzvané medzibankové poplatky, ktoré spoločnosti kreditných kariet účtujú podnikom za prijímanie platieb od spotrebiteľov, vedú k vyšším cenám.
 
Podľa podmienok tejto dohody bude Visa, najväčší operátor platobných sietí na svete, a konkurent Mastercard účtovať poplatok vo výške 0,2% z platieb debetných kariet mimo EÚ, ktoré sa uskutočňujú v obchodoch, a poplatok 0,3% z platieb kreditnou kartou, Komisia povedal.
 
Tým by sa ich poplatky zosúladili s poplatkami za karty EÚ.
 
Významný míľnik
Novo dohodnuté sadzby nadobudnú účinnosť 19. októbra a budú platiť päť rokov.
 
V konečnom dôsledku je nádejou, že dohoda EÚ ju zlacní, keď osoba použije svoju debetnú alebo kreditnú kartu v zahraničí.
 
Visa vyhlásila, že "zohrala" ústrednú úlohu pri rokovaniach o uznesení, ktoré dosahuje najlepší výsledok pre všetky strany. "

karat
 
„Európski obchodníci a držitelia kariet naďalej využívajú významné výhody medzinárodných platobných kariet, a to v obchode aj na internete, čo významne prispieva k európskym ekonomikám,“ dodal.
 
Mastercard povedal, že uzavretie tohto protimonopolného prípadu „bolo pre spoločnosť dôležitým míľnikom“.
 
Začiatkom tohto roka Európska komisia uložila spoločnosti Mastercard pokutu vo výške 573 mil. EUR (650 mil. USD, 504 mil. GBP) za správanie narúšajúce hospodársku súťaž.
 
Uviedla, že Mastercard zabránil maloobchodníkom využívať lacnejšie bankové služby mimo ich domovskej krajiny.

About the author